Derin Dondurucu Servisi

Hizmetlerimiz

Derin Dondurucu Servisi

Derin dondurucu servisi olarak ilçe sınırı içerisindeki tüm mahallelere servis hizmeti vermekteyiz. Derin dondurucularda Uğur derin dondurucunun yetkili servisiyiz. Diğer derin dondurucu markalarına özel servis olarak hizmet veriyoruz. Ev tipi, sanayi tipi veya endüstriyel tipi derin donduruculara servis hizmeti vermekteyiz. İş yerlerinde kullanılan mantı dolabı arızaları, donuk et veya tavuk dolabı arızalarına servis hizmeti veriyoruz.

Dondurucular ürünleri dondurmak veya donmuş ürünleri muhafaza etmek için kullanılan cihazlardır. Dondurucu dolaplar temel olarak 3 ana parçadan oluşmaktadır. Bu ana parçaları kompresör, evaparatör ve kondanser olarak sıralayabiliriz.

Dondurucu dolaplarda kompresörün görevi basitçe anlatmak gerekirse soğutucu akışkanı sistem içerisinde dolaştırmak veya Soğutucu akışkanı dolaşım aşamasında sıkıştırarak gaz halden sıvı hale geçmesini sağlamaktır. Gaz halden sıvı hale geçen soğutucu akışkan soğur ve dolap içerisindeki ısıyı düşürür.

Evaparatör soğutucu akışkanın veya soğutucu gazın soğutma işlemini gerçekleştirdiği parçadır.

Dondurucu dolaplar iş yerlerinde oldukça sık şekilde kullanılmaktadır. Son zamanlarda ev kullanımları da oldukça artış göstermektedir. Ev kullanımlarında en çok yazlık sebze veya meyvelerin dondurulmasında ve kış sezonu boyunca saklanmasında kullanılmaktadır.

 

Dondurucu Dolaplar Neden Karlanır?

2 Çeşit dondurucu vardır. Bunlar statik ve no-frost dur . Statik olanlarda fan yoktur. Dondurma işlemini iç gövde içerisinde dolaşan borularla veya dikey dolaplarda raflar arasında dolaşan borularla gerçekleştirir. Dolap içerisi hava ile temas ettikçe karlanma yaparlar. Hava ile temas arttıkça karlanma miktarı da artacaktır. Statik dondurucuların kullanım durumuna veya yoğunluğuna göre 3 ayda bir veya en geç yılda bir fişi çekilerek buz temizliği yapılması tavsiye edilmektedir.

No-frost derin dondurucular yapısı gereği soğuk havayı fan veya pervane yardımıyla dolap içerisinde dağıtırlar. No-frost dolaplarda statik dondurucuların tersine sadece tek noktada soğukluk oluşur. Evaparatör donar. Belirli aralıklarla veya belirli soğukluk derecelerinde cihazlarda defrost ( buz çözme- buz kırma ) işlemi gerçekleşir.

Fanda veya pervanede olası arıza durumunda aşırı buzlanma yapmaya başlayabilir.

Dondurucu Dolaplarda Aşırı Karlanmanın Sebepleri

Dondurucu dolaplarda aşırı karlanma sebeplerini kısaca şöyle sıralayabiliriz.

  • Kapak contasının yırtık olması
  • Kapağın yada kapının tam kapanmaması
  • Cam kapaklı dondurucularda camlar arası fitillerde aşınma
  • Termostat arızası sebebiyle dolabın içerisindeki ürünlerin donuk olmasına rağmen sürekli olarak durmadan çalışması
  • Dolaptaki bir arıza sebebiyle dolabın istenilen dereceye ulaşmaması sebebiyle sürekli çalışması
  • Dolabın bağlı olduğu elektrik hattında sürekli olarak veya belirli aralıklarla elektrik kesintisi yaşanması